Etykiety

środa, 9 maja 2018

Vikinger kommer hjem

Kilkutygodniowej podróży po południowych, ciepłych morzach kres nadszedł. Dzielni żeglarze z dalekiej północy - Cabotsson i Jagodottir - łupy swe mizerne opatrzyli, do Rakorlandu opuszczenia sie sposobiąc. Hird swój afrykański, na odjazdem ich płaczący, pożegnać przyszło, tudzież zaprzyjaźnionego kapłana Ukrzyżowanego Boga. Drakkarem abisyńskim droga powrotna wiedzie, trójkolorowy żagiel zatem rozwinąwszy do Aksum pierwej się udali. W porcie tamtejszym ciżba straszna, każden chce na swój langskepp się dostać i w dalszą podróż udać. Dalej zatem, do dalekiej Birki w Kraju Swenów!

Birka wędrowców naszych śniegiem i słońcem przywitała, straże zaś z uśmiechem ich do portu przepuściły. Statki z łupów i pasażerów rozładowane zostaną, zaś Jagodottir z Cabotssonem solą zbryzgane i zmęczone twarze obmyć będą mogli. Dzień nad Swionią pogodny wstaje, przed niemi etap podróży ostatni. Drakkar już mniejszy ich powiezie, z dalekiego Kraju Estów najęty acz dla Polan księcia pracujący. Znaleźć go w birkańskim porcie niełatwo; pośród olbrzymów innych ginie. Oto i jest, skrzydlatemi elfami przyozdobiony. Vir segler!, zawołali i dalejże tilbake na południe. Oto błękitne Ostersjon i piaszczyste brzegi ziem ludu Kaszebe. Sztormami miotana Hela i Gród Gedana, u ujścia wielkiej Visuli położony.

Visuli biegiem w głąb Kraju Polan vikinger nasi się udali, w Grodzie Warsza podróż swą kończąc. Odyn był łaskawy, sztormów nie zsyłając. Niechże zatem podróżnicy odpoczynku teraz zażyją, przed kolejną daleka podróżą.


żródło: snopes.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz