Etykiety

środa, 30 września 2015

Nawet napis był, ale jakiś łobuz zdjął...

Ciekawe, ilu z Was, którzy tu zajrzeli, wie o co chodzi w tytule tego posta... Starsze pokolenie - do którego już powoli muszę się zaliczać - kojarzyć może film, z którego ów cytat pochodzi. Nieliczni pewnie przywołają konkretną scenę, o, . "Budka" telefoniczna pojawia się też w innej, znanej scenie :-)

Motyw poszukiwania publicznego telefonu (czynnego w dodatku) lub gorączkowego wytrząsania z kieszeni drobniaków nierzadki jest w światowej kinematografii. Obecny był tam przez kilkadziesiąt lat, aż do... No właśnie. Do kiedy właściwie? Rewolucja GSM zmieniła zupełnie świat, jaki znaliśmy. Tak jest zresztą z każdym wynalazkiem, wchodzącym do szerokiego użycia. Jednak telefon, który można mieć przy sobie, przebił chyba wszystko. Wspomnienia, związane z szukaniem się po mieście i minięciu dosłownie o minuty, wydają się dzisiaj równie odległe jak przekazywanie wiadomości pocztą konną.

Co będzie za kolejne kilkadziesiąt, kilkanaście lat? Czy budki telefoniczne zupełnie znikną z krajobrazu? Zdaje się, że już zniknęły, bo dawno żadnej nie widziałem. A jeszcze kilka lat temu było ich sporo, tak jak i automatów umieszczonych tu i ówdzie. Przyjechawszy 9 lat temu do Belgii z zaskoczeniem odkrywałem "nietelefoniczne" ich funkcje, jak np. ładowanie karty bankowej (tzw. elektroniczna portmonetka zwana "Proton", niestety już wycofana z obiegu). Ciekawe, co zrobią przywiązani do tradycji Brytyjczycy, gdy już nikt nie będzie korzystać z telefonów w słynnych, czerwonych budkach? Może zamienią je na stacje ładowania smartfonów? W końcu różne aplikacje pożerają tyle energii... No, ale skoro współczesny telefon służy do wszystkiego, tylko nie do dzwonienia? W każdym razie funkcja ta wydaje się być jego ileś-tam-rzędną... Za to znakomicie zastępuje wszystko i wszystkich, z drugim człowiekiem na czele.

2 komentarze:

  1. Ogłupienie naszych czasów. Patrzeć tylko kiedy przyniesie to owoce... i wtedy nikt nie wymyśli aplikacji do ratowania ludzkości z odczłowieczenia. :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Uratują ludzkośc ci, którzy o aplikacjach żadnych nie słyszeli :-)

      Usuń