Etykiety

środa, 22 kwietnia 2015

Zrozumieć czarnego - po dwóch tygodniach (a nawet miesiącu)

Cóż, po dwóch tygodniach w Afryce i wśród Afrykańczyków nadal nie mogę powiedzieć, że ich w pełni rozumiem. Ale może moja otwarta postawa i wiara w ludzi (według niektórych granicząca z naiwnością...) przyczyniła się do lepszego zrozumienia owych tytułowych "czarnych". Nie wiem. Wiem jednak, że jakieś obserwacje na pewno poczyniłem; wnioski są moje i nie roszczę sobie do nich znamion nieomylności. Poczytaj, jeśli masz ochotę. O chaotyczności ostrzegałem już na początku bloga ;-) Numeracja jest kontynuacją posta sprzed paru tygodni, dlatego nie zaczyna się od jedynki.

Obrazek 4

Francuska wolontariuszka próbuje wytłumaczyć grupie mieszkańców wioski, gdzieś na Północy Kamerunu, co to są pliki i foldery. "Wiecie, pliki to dokumenty - segregatory nawet, które grupujemy w folderach - tak, jak w szufladach biurka czy w szafie". Mówi to do ludzi, którzy nigdy nie byli w żadnym biurze i którzy cały swój dobytek mają w jednej skrzyni...
Wniosek: Dostosuj swój przekaz do "materiału pojęciowego" słuchaczy i ich obrazu świata. To wcale nie musi być poniżające dla Ciebie, wręcz przeciwnie: pozbawiony łatwych porównań będziesz miał okazję wykazać się swoją kreatywnością :-)

Obrazek 5

Jak właściwie przekazywać niektóre treści i pojęcia ludziom, do których w ogóle nie przemawia mapa, wykres, przekrój? Trzeba się przestawić i zacząć od podstawowych wyjaśnień. Nie dlatego, że mówimy do idiotów, ale po prostu do tej pory ci ludzie się z czymś takim nie zetknęli i nie było im do niczego potrzebne. Zadziwia to tym bardziej, że tradycyjna sztuka afrykańska stosowała swoją odmianę kubizmu (w rzeźbie) na długo przed Picassem.
 
Wniosek: Niczego nie zakładaj a priori. Lepiej upewnić się po kilka razy, czy Twoi słuchacze wiedzą o co chodzi. Oni na pewno nie poczują się takim dopytywaniem dotknięci a Tobie zaoszczędzi to rozczarowań.

Obrazek 6, 7, 8...
Na każdym kroku natykamy się na kolejne bariery w porozumiewaniu - i nie dotyczy to bynajmniej języka. Zaoferowanie innego nominału, aby łatwiej było wydać resztę = podejrzenie, że chcesz ich oszukać. Zaniesienie swojego bagażu, gdy są obok ci, którzy zazwyczaj to robią = dziwak i chyba nienormalny (ten biały). Okazanie wyrozumiałości = przyzwolenie na nieprzestrzeganie norm i zasad. Bądź tu mądry... Chociaż niewątpliwie po każdej podróży mądrzejszym się człowiek staje. Zatem: do zobaczenia ponownie w Afryce! :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz